Compound Gömlek İmalatı

Roller Press Sistemleri Çimento Sektöründe kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren Role çalışma yüzeylerindeki aşınmaları ve diğer hataları minimum seviyeye indirmek için bir çok farklı malzeme ve kaynak dolgu yöntemleri denenmiştir. Bugüne kadar genelde Roleler Dövme çelik malzemeden imal edilerek, çalışma yüzeyleri Sert Kaynak Dolgu yöntemleriyle kaplanarak servis ömürleri uzatılmıştır.
Ortalama 28 – 32 HRc. olan Dövme Çelik ana malzemenin üzerine geçiş tampon dolgu yapılarak sonrasında 58 – 62 HRc. max 3 sıra sert dolgu yapılması yöntemi Dövme Çelik Rolelerin kaynağı için uygulanan yöntemdir. Role yüzey basınçlarından dolayı sert dolgu ancak max. 3 sıra uygulanabilir. Bu 3 kat sert dolgu ise 2 sıra ara sert dolgu 1 sıra daha sert olan ana sert dolgu yapılarak ta uygulanır. Nihai olarak öğütülen malzemeyi daha iyi kavraması ve aşınmaya geciktirmek adına sisteme uygun bir biçimde profil dolgusu yapılır. Her ne kadar bu yöntem kullanışlı olsa da sert dolgunun aşınmasından sonra role ana malzemesinin çok çabuk aşınıyor olmasından ve uzun duruş ve maliyetler gerektirdiğinden Role üretici firmaları sürekli bir arayış içinde olmuşlardır.
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, döküm ve dövme sanayisinin yeni yatırımları ile Dövme Çelik malzeme yerine Compound Çelik malzemeler üretilmeye başlamıştır. Compound Çelik malzeme adından da anlaşılacağı üzerine iki farklı malzemenin aynı anda eritilerek çift katmanlı olarak imal edilmesinden oluşur. Malzeme Homojen bir analiz göstermez, imal edilen malzeme iki ayrı çapta malzemenin birleştirilmesi ile değil döküm esnasında dış yüzeyi daha sert iç yüzeyi daha yumuşak olacak şekilde tek parça olarak dökülerek imal edilir.
Roller Press Rolelerinde gömlek olarak Compound Çelikler kullanılmaya başlanmıştır, ve elde edilen ömür süreleri oldukça iyidir. Gömlek olarak imal edilen Compound Çelik yüzeyine ayrıca sert dolguda yapılabilir. Sistemde kullanım esnasında yapılan sert profil dolgunun aşınmış olması endişelenecek bir durum değildir. Çünkü Compound çelik dış malzemesi de en az kaynak kadar sert ve dayanıklıdır. Uygun zamanda yenilecek profil dolgusu ile uzun yıllar değişime gerek kalmadan kullanılabilirler.

UYGULAMALARIMIZ

 

 

Web sitesine çerez ve izleme uyarısı ekleme